Detoksist, smuutidest ja väljakutsest

Kommentaare 0

 

 

Seda postitust ärgitas mind kirjutama hiljutine Facebookis toimunud detoks väljakutse roheliste smuutidega. Ärge saage minust valesti aru, ma armastan smuutisid ja olen ka ise detokskuure läbinud, aga seda kõike tuleb teha teadlikult. Kindlasti olen ma praegu väga ebaõiglane paljude inimeste suhtes, kes seda kõike ka nii teevad aga olen rohkem kui veendunud, et väga paljud ei tea sellest suurt midagi.  Vaadates sotsiaalmeedias jagatud pilte, kus oli välja toodud detokskuurile eelneva päeva õhtusööke ning järgneva päeva hommikusööke, siis just see teebki mind murelikuks. Söögid sisaldasid ohtralt loomseid ja praetud tooteid, kohvi, teravilja ja ka suhkrut. Tervislikud toiduained peaaegu kõik, muidugi! Aga kui sa tahad oma organismi puhastada, siis seda tuleb teha teadlikult ning enne puhastuskuuri tuleb sinna ka nö „sisse minna“ ja pärast ka „välja tulla“. Mõlemad peaksid kestma umbes sama kaua kui smuutipäevad. Ei ole õige niimoodi prauhti seda alustada.

Smuuti on iseenesest üks ääretult tänuväärne (kiir)toit, kuna ühe maitsva klaasitäie sisse saab paigutada niivõrd palju häid maitseid ja toitained. Smuutidega saab ära „petta“ neid, kes muidu teatud köögi- või lehtvilju ei armasta ning ilusasti reguleerida oma igapäevast köögiviljade tarbimist. Ma olen suur smuutide fänn! Ma leian, et nad sobivad nii hommiku-, lõuna- kui õhtusöögiks aga tavajuhul mitte ühel ja samal päeval ja kindlasti tuleb valida koostisosi teadlikult. Detokskuur smuutidega on muidugi  tervislik, aga nagu ma enne mainisin, siis väga oluline on ettevalmistus, käitumine selle ajal ning ka järel. Ja tegelikult saab detokskuuri teha ka tahke toiduga, kui keegi tahaks proovida aga kardab, et kõht jääb tühjaks. 

Ka smuutide puhul näen ma tihtilugu asju, mis võiksid olla teisiti. Esiteks, kui sa soovid asendada põhitoidukorda smuutiga, siis jälgi, et see sisaldaks nii valke, süsivesikuid kui ka rohelisi lehtvilju või köögivilju. Ürita smuutist välja jätta piimatooted ning eelista taimset valku. Minul on selleks hetkel näiteks kodumaine kanepi proteiinipulber, mis on 100% puhas ja sisaldab 100 g kohta 50 g valku.  Lisaks sellele leidub poodides veel nt. herne- või riisiproteiine, pähklivõisid ning erinevaid supersegusid või lihtsalt ka näiteks pühkleid ja seemneid. Need supersegud on teretulnud, kuid ei ole kohustuslikud. Nad teevadlihtsalt elu veidi kergemaks ja jätavad köögiriiulile rohkem ruumi. Tegelikult on meil oma kohalikud supertoidud ju ka täitsa olemas, korja aga suvel valmis ja pane sügavkülma.  Aga eks ma aegajalt isegi panen vahelduse mõttes smuutisse mõne lisandi, vastavalt maitsele. Selleks on siis kas natuke toorkakaod, spirulinat või chaga pulbrit ja alati ka seemneid. 

Teiseks võiks alati lisada smuutisse köögivilju. Minu smuutidesse leiavad tavaliselt tee sellised köögi- ja lehtviljad nagu spinat, suvikõrvits, seller, värske kurk, peet, avokaado (mis on tegelikult puuvili), kõrvits ja vahel ka porgand. Maitsetaimedest isegi petersell, aga see küll päris igasse smuutisse ei istu.

Kolmandaks, ära kuhja smuutit üle magusate puuviljadega! Kui kasutad näiteks banaani, siis rohkem puuvilju ära lisagi vaid eelista pigem erinevad marju. Neid saab koguselt rohkem kasutada ja tumedate marjade eelis on ka see, et kui peres on keegi, kes väga rohelist ei armasta, siis saab seda värvi taha peita. Vedelikuna soovitan kasutada lihtsalt vett või mõnda taimset piima. Vahepaladeks sobivatel smuutidel on lisaks veel mõni nüanss, mida teisiti teha.  

Ja nüüd sellest detoksi väljakutsest. Täiesti tervele inimesele ei tee ilmselt suurt midagi kolm päeva smuutide peal elada ja ilmselt ei juhtu ka midagi, kui eelmisel õhtul kõht loomset ja taimset segamini  tugevalt täis süüa. Okei, esimesel päeval võib nälg ikka päris suur olla ning õhtuks võivad kõik tavapärased toidud meeletult isutada, aga see on ka kõik. Panen südamele, et väga oluline on regulaarne seedimine ja kõhu korralik läbikäimine, sest muidu võib endale pigem karuteene teha. Kui enesetunne läheb  väga halvaks, siis tähendab see seda, et keha ei suuda mürke korralikult väljutada. Sellisel juhul tuleb detokskuur lõpetada ja vaikselt sellest välja tulla, kuid jällegi - mitte järsku. Kolmepäevane kuur on muidugi ka piisavalt lühike. Olenemata sellest peaks olema neljanda päeva hommik ja ka kogu päeva toit pigem kergem ning seejärel võiks tugevama toidu gruppe päevade kaupa tagasi menüüsse võtta. 

Puhastuskuuri läbimisel on tervisele palju häid omadusi ning see sobib ka väga hästi näiteks tervisliku toitumisega alustamiseks. Lisaboonusena kaob kehalt ka suure tõenäosusega paar kilo. Detoksifikatsioon ei ole aga lihtsalt nälgimine ega dieet, vaid palju keerulisem protsess, mille käigus peab keha toime tulema toidust, keskkonnast, ravimitest jm saadud mürkainete sidumise ja kehast väljutamisega. Eesmärk on ju ikkagi maksa toetada ja turgutada, andes talle toitaineid ning vähendades koormust, et ta ka edaspidi mürkaineid kahjutuks teeks ja jääkaineid väljutaks. Just sellepärast on vaja saada korralikult erinevaid B-grupi vitamiine, C-vitamiini, flavonoide, antioksüdante jpm.  Jooma peab korralikult vett ning füüsiline koormus peaks olema pigem kerge. Rasked treeningud võiks jääda tavatoiduga päevadesse. Mina eelistan detoksikuuri    läbi viia toiduga, kombineerides sinna sisse ka loomulikult smuutisid. Toiduga läbiviidav organismi puhastus kestab kauem ning toidulaua saab muuta ikka väga mitmekesiseks.

Toitumisteraapias kasutatakse detoksifikatsiooni ka erinevate terviseprobleemide puhul aga selleks on vaja kindlasti spetsialistiga koostööd teha. Enda tarkusest ja internetist leidud infost jääb üldjuhul vajaka ja hea eesmärk võib muutuda hoopis vastupidiseks.

Teen ka ise tavaliselt kevadeti organismi puhastava kuuri läbi, eemaldan menüüst mõneks ajaks teatud toiduainegrupid ja annan kehale veidi puhkust. Kui kogu eelnev jutt tundus huvitav ja sooviksid ka midagi sellist teha, siis soovitan kõigepealt konsulteerida nõustajaga!

Laura Kivisoo

Mulle meeldib tuua inimesteni arusaam, et tervislik toit ei tähenda vaid kapsalehte ning meeletuid piiranguid. Tervislik toit on mitmekesine, maitseküllane ning ahvatlev. Seda ei ole keeruline valmistada ning see ei pea olema tingimata eksootiline või kulukas.

Loe edasi